Zájezd do Irska

14. až 19. září 2023

Bylo poněkud sychravé čtvrteční ráno, když se na terminálu 1 pražského letiště začala shlukovat skupina studentů gymnázia. Nastal dlouho očekávaný okamžik odletu do Irska. Většina z nás byla ve velikém očekávání. Někdo se těšil více na Dublin, někdo na přírodní parky, někdo možná i na samotný let. Ti, kdo je měli, si odbavili kufry a přesunuli jsme se k odletové bráně. Po chvíli jsme již zahájili nástup do letadla. Odletěli jsme včas a vyhlíželi z okna onen vybájený Zelený ostrov.

Po přistání nás Baile Átha Cliath uvítal silnými poryvy větru a šedou oblohou hrozící deštěm. Ten však naštěstí nedorazil až do pozdějších hodin. Pronajatý autobus nás dovezl do centra, kde jsme dostali rozchod, který někteří využili k nákupům, další k návštěvě místních podniků a jiní třeba k prosté procházce. Všichni jsme se opět sešli po zhruba dvou hodinách, čekala nás prohlídka irské národní galerie. V ní jsme obdivovali obrazy všemožných směrů, od renesance až k impresionismu i dále. Poté jsme byli odvezeni na okraj Dublinu do čtvrti Swords, kde si nás převzaly hostitelské rodiny. Ty nás přivítaly teplou večeří a my se již těšili na zítřejší celodenní prohlídku hlavního města.

Druhý den jsme se nakonec i přes počáteční zmatky s meeting pointy úspěšně sešli u Burger Kingu v centru, odkud jsme vyrazili přes starý most Ha’penny Bridge do slavné čtvrti Temple Bar. Dále jsme pokračovali až k budově Bank of Ireland, kde dříve sídlil irský parlament. Tam jsme dostali rozchod s možností organizovaně navštívit přírodovědecké muzeum. Poté jsme se vrátili k Bank of Ireland, přešli ulici a vstoupili na půdu kampusu slavné Trinity College, nejstarší irské univerzity. Čekala nás prohlídka knihovny, kam musí nakladatelé poslat jeden výtisk každého díla vydaného na irské půdě. I přes probíhající rekonstrukci jsme mohli obdivovat přes 1000 let starou Book of Kells. Následně jsme si chvíli prohlíželi kampus, než jsme se vydali na krátkou obhlídku Dublin Castle a dále ke katedrále sv. Patrika, kde kdysi jako děkan sloužil slavný spisovatel Jonathan Swift. Tím bylo až do posledního dne naše působení v Dublinu ukončeno.

Den třetí jsme zahájili výjezdem ke slavnému hradu Trim Castle, kde byl natáčen blockbuster Statečné srdce a kde nám informovaný průvodce vyprávěl o jeho a okolní historii. Potom jsme si po vlastní ose prozkoumávali okolní přírodu a památky, mj. rozpadlou katedrálu sv. Petra a Pavla a po obědě vyrazili ke starému hřbitovu Monasterboice s keltskými kříži. Mimo drobný pádový incident se to obešlo bez problémů a den jsme zakončili prohlídkou dalšího kostela, tentokrát ve městě Drogheda.

Následující den byl ve znamení přírodních divů. Přijeli jsme do národního parku Wicklow Mountains, kde jsme se procházeli kolem obrovských jezer, obdivovali vodopády a po cestě zpět i natrefili na srnky u stezky. Pokračovali jsme k druhému nejvyššímu vodopádu Irska, Powerscourt Waterfall, a po něm do zahrad stejnojmenného šlechtického sídla. I přes nepřízeň počasí nás místní nádherná flóra uchvátila a shledali jsme přezdívku místa „irské malé Versailles“ zcela příhodnou.

Předposlední den zájezdu nás čekala dlouhá cesta napříč celým ostrovem až k západnímu pobřeží, kde jsme měli navštívit slavné útesy Cliffs of Moher. Cestou jsme přerušili na dvou zajímavých zastávkách, čerpací stanici Barack Obama Plaza a u keltského dolmenu Poulnabrone. Po zhruba pěti a půl hodinách jsme konečně dorazili na místo, které za tu dálku ovšem rozhodně stálo. S důrazným varováním nescházet ze značených cest jsme procházeli na kraji Zeleného ostrova, přímo u Atlantiku. Místo na nás dýchalo atmosférou izolovanosti a literárního romantismu (a fyzicky silnými poryvy větru). K naší velké radosti se na nás tento den Slunce usmálo a tak jsme viděli i nedaleké souostroví Aran Islands. Bylo to překrásné zakončení našeho putování.

Poslední den jsme ještě krátce navštívili přístavní čtvrť Dublinu Howth a pak už nás čekal konečný přesun na letiště. Po hladce probíhajících kontrolách jsme u odletové brány zjistili, že letadlo bude o půl hodiny opožděno kvůli silným větrům. I přes tento drobný zádrhel jsme nakonec úspěšně odletěli a přiletěli na naše domovské letiště Ruzyně, kde jsme se rozloučili s naší průvodkyní Luckou a odjeli do našich domovů plni dojmů a zážitků z tohoto nezapomenutelného zájezdu.

 Za účastníky zájezdu, David Holomoj a Adam Mustafa 

Několik fotografií z akce