Vítězství studentů Gymnázia Benešov v Energetické olympiádě

ČTVRTÝ ROČNÍK ENERGETICKÉ OLYMPIÁDY OVLÁDLI STUDENTI GYMNÁZIA BENEŠOV

V pátek 5. listopadu zvítězili letošní maturanti z Gymnázia Benešov v celostátní Energetické olympiádě a odnesli si 50 000 Kč a tablety iPad Air 2020.

Na nevídaný úspěch dosáhli Stanislav Sadílek, Jakub Pelc a Ondřej Dolejš, kterým se podařilo zvítězit v unikátní Energetické olympiádě. Soutěži, v níž nerozhoduje pouze znalost vzorečků a fyzikálních zákonitostí, ale i dovednost pracovat s informacemi a schopnost rychle vyhledávat.

Olympiáda proběhla ve dvou rozlišných kolech. Nejprve muselo 330 týmů projít energetickým online testem, z nichž se ty nejúspěšnější probojovaly do celostátního finále. Celkem 26 mužstev po celé republice pak čekalo rozhodující klání. A to odstartovalo ve středu 3. listopadu.

Studenti obdrželi osm tematických okruhů a zároveň přístup k odborným přednáškám, aby měli možnost se v zadání soutěže lépe zorientovat. Pod dohledem mentorů a určených odborníků pak téměř bez přestávky pracovali na svých projektech až do pátečního dopoledne.

Po dvoudenní práci na inovativním řešení aktuálních problémů v energetice měly týmy natočit pětiminutová videa a v nich své projekty odprezentovat. Benešovské uskupení „Fyziklátiči“ vytvořilo vlastní výukovou hru, jejímž hlavním cílem je zvýšit energetickou gramotnost, a netradičně zpracované dílo navíc skvěle odprezentovalo. Desetičlenná porota, která hodnotila zejména originalitu, proveditelnost, ekonomickou návratnost a odbornost, jej v odpoledních hodinách vyhlásila vítězem celé olympiády.

„Výhodou pro nás byla veliká volnost a prostor pro vlastní nápady při tvorbě projektu. Vsadili jsme na originalitu, což se vyplatilo,“ řekl Stanislav Sadílek. „Z výhry máme obrovskou radost, nečekali jsme, že se nám něco takového podaří,“ dodal bez váhání Jakub Pelc.

Kristián Šveda, student oktávy A