Gymnázium Benešov

PROGRAM DofE

Zlatá DofE medaile od prince Edwarda

24. května 2023

Tereza Feuersteinová

Delegace z GBN

Eliška a Jakub

Dne 24.5. navštívil britský Prince Edward senát ČR, aby předal zlaté medaile účastníkům Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Cenu založil jeho otec Princ Philipp, manžel královny Alžběty II., společně s Kurtem Hahnem již v roce 1956. Česká republika je jednou ze 140 zemí světa, kde je možné získat mezinárodní certifikát DofE od roku 1994 a již sedmým rokem je i naše gymnázium jedním z 300 DofE center.

Prince Edward s nově získaným titulem vévody z Edinburghu převzal patronát nad DofE programem, který je určen mladým lidem ve věku 14 – 24 let a který mohou plnit na třech úrovních (bronzové, stříbrné a zlaté). Ve třech oblastech (dovednost, pohyb a dobrovolnictví) si zvolí dle svých schopností vlastní cíl, který plní (3-6, 6-9 a 12-18 měsíců) pravidelně 1 hodinu týdně. Další povinnou součástí programu DofE jsou i dvou, tří a čtyřdenní dobrodružné expedice do neznámého místa, na kterých se účastníci ve skupinkách orientují bez moderních navigací, pouze s mapou a buzolou, vše co potřebují (včetně vody) si musí nést s sebou, nákupy během expedice nejsou povoleny, přepravují se po vlastní ose a navíc plní cíl – např. uklízí odpadky.

Když jsme před sedmi lety poprvé představovaly program DofE a říkaly, že existuje malá šance, že pokud splní všechny úrovně, přijede člen britské královské rodiny a předá jim zlatou medaili, netušily jsme, že se toho skutečně dočkáme. Mezi prvními přihlášenými tehdy byla studentka 1.ročníku Tereza Feuersteinová. Zdánlivě nenápadná slečna, která splnila nejprve bronzovou, poté stříbrnou úroveň a včera z rukou prince Edwarda převzala, jako jedna z 42 oceněných, i poslední, zlatou, medaili do své sbírky.

Cíle, které si stanovila byly velmi obtížné. Z počátku měla největší obavy z pohybu, ale díky programu DofE našla zalíbení v turistice, že v rámci zlaté úrovně ušla neuvěřitelných 433 km z nejzápadnějšího do nejjižnějšího bodu ČR za 18 dní. V oblasti dovednost se věnovala kreativnímu psaní pod dohledem kolegyně Hany Krátké. A v rámci dobrovolnictví se účastnila programu Ve dvou se to lépe táhne – sociálního projektu, který propojuje dobrovolníky s jejich vrstevníky, kteří se potýkají s problémy v osobním životě.

Loni v červnu vyrazila se svým týmem na čtyřdenní expedici a ač to nebylo nijak daleko od domova – putovali v okolí Svatojánských proudů –dobrodružství si i tak užili značné – tři noci v přírodě a tři velmi intenzivní bouřky, které v některých oblastech způsobily záplavy a sesuvy půdy. Putovat v dešti, vařit, usínat a znovu se budit nebylo jistě příjemné, ale Terka to nevzdala.

Pro zdárné dokončení zlaté úrovně programu DofE je zapotřebí zúčastnit se ještě pětidenního rezidenčního pobytu – vyrazit do nového prostředí mezi neznámé lidi. Terka se přihlásila k vedení mezinárodního workcampu v komunitě Svobodný statek na soutoku. Před samotnými pobytem prošla školením a svědomitě se připravila na práci koordinátorky dobrovolníků. A ač komunikace s některými z nich nebyla vůbec jednoduchá, Tereza vše zvládla na výbornou.

Ale ani tady její DofE příběh nekončí. Zdárně prošla školení pro mentory a rozšířila řady DofE týmu na GBN, který pomáhá našim studentům a studentkám rozvíjet své nadání a talent, učit se novým dovednostem, vystupovat z komfortní zóny a v rámci dobrovolnictví zjistit, jak důležité a odměňující je nezištně pomáhat ostatním.

Terezce gratulujeme nejen k získání zlaté medaile v programu DofE ale také k čerstvému bakalářskému titulu a těšíme se na další DofE spolupráci.

Na závěr musím ještě zmínit Elišku Krejbichovou, která na zlaté ceremonii zazpívala dvě písně za klavírního doprovodu Jakuba Jelínka (oba držitelé DofE ocenění).

Pavla Šintalová,

Koordinátorka DofE na GBN

Hromadná fotografie s princem Edwardem