Gymnázium ve Švédsku

přidáno: 14. 12. 2016 0:43, autor: správce webu   [ aktualizováno 14. 12. 2016 3:58 ]

V červnu 2016 vyrazili studenti zejména druhých ročníků Gymnázia Benešov do Švédska…

Vyjížděli jsme v pozdních odpoledních hodinách, noc probíhala zcela bez obtíží, pár zastávek na pumpách…

Ráno však na nás vykoukly vršky stromů zahalených v mlze na německých loukách, slunce se dralo skrze mraky a ve vzduchu bylo cítit moře. Byli jsme v Rostocku. Nalodili jsme se na trajekt, kde jsme mohli poprvé ochutnat švédskou kuchyni v podobě moučníku, který připravila Adéla Vychopňová. Skoro v poledne jsme dorazili do Kodaně. Okružní plavba lodí po kanálech nám přišla vhod. Uviděli jsme i malou mořskou vílu. Navečer jsme dorazili do penzionu Anneberg, kde jsme se ubytovali.

Druhý den bylo na programu muzeum Husquarny a město Gränna, jedno z nejnavštěvovanějších míst ve Švédsku. Tam jsme nahlédli do tajů ruční výroby tamějších cukrovinek – špalků Polkagris. Všem nám chutnaly.

Třetí den byl věnován hlavnímu městu, Stockohlmu. Cesta sice trvala dlouho, ale vidět losa vedle dálnice za to stálo. Po prohlídce města jsme navštívili radnici se sálem, ve kterém se konají recepce při příležitosti předávání Nobelovy ceny, a muzeum Vasa s válečnou vlajkovou lodí ze 17. století. K večeru jsme ještě zavítali do královského sídla Drottningholm, jehož zahrady připomínají malou Versailles.

Čtvrtek byl pojat sportovně. Dopoledne výlet na kolech kolem jezera a odpoledne pak projížďka po onom jezeře na kánoích. Došlo i na závody, ve kterých nám byly paní profesorky čestnými soupeřkami. V penzionu na nás čekala výjimečná večeře z grilu se spoustou salátů a příloh, na které jsme si všichni velmi pochutnali.

Předposlední den jsme jeli do Göteborgu. Cestou nám skvělý průvodce, majitel CK Zdeněk Šmíd,  vyprávěl o historii Švédska a pamětihodnostech Goteborgu. Čekala nás i návštěva automobilky Volvo. Zaujala nás také unikátní expozice živé přírody v Universeu. Největší atrakcí pro nás ale byl zábavní park Liseberg. Kromě obávaného „Helixu“ jsme se odvážili i na atrakci simulující volný pád.

Jelikož vše má svůj konec, tak i my jsme museli bezva „výlet“ zakončit a vydat se zpět domů. S sebou jsme si kromě suvenýrů vezli také hromadu skvělých zážitků, na které budeme rádi vzpomínat.

Za třídu 2A Iveta Žáková