Několik postřehů z výměnného pobytu ve Španělsku

přidáno: 25. 4. 2017 9:08, autor: správce webu   [ aktualizováno 25. 4. 2017 9:09 ]

Mezi dny 5. až 12. 4. se uskutečnila první část námi dlouho očekávaného výměnného pobytu se španělskou školou IES ALCALANS , a tak jsme ve středu v poledních hodinách s obrovskou netrpělivostí a nervozitou nastupovali do letadla.

Pro většinu z nás - jak pro žáky, tak pro paní profesorku - to byla první zkušenost s podobným pobytem, kde jsme bydleli v cizí zemi u cizí rodiny úplně sami - říkám úplně sami, ale samozřejmě, že každý byl se “svým” španělským kamarádem, které jsme si už dříve rozdělili na základě našich zájmů přes projekt e-twinning. Zároveň to byla příležitost vyzkoušet naše nabyté znalosti španělského jazyka, který se s různou úspěšností učíme už čtvrtým rokem (někteří třetím). Když se k tomu přidá komunikace rukama, nohama a sem tam slovo anglicky, nakonec jsme se vcelku slušně dorozuměli.

Proto jsme přípravám na tento týden, který utekl rychle jako voda, věnovali dlouhé hodiny o výuce a nacvičovali věty typu:” Nebude vám vadit, když vám budu tykat?”, které se nám ovšem vykouřily z hlavy, sotva jsme se s našimi Španěly setkali. Když už nás nenapadalo nic dalšího, co by se mohlo hodit, zabalili jsme si šortky, opalovací krém a sluneční brýle, a vyrazili do Valencie za sluníčkem.

K velké pochvale všech si nikdo nezapomněl ani pas ani občanku, ani se nezatoulal při přestupu v Mnichově, a tak jsme bez problému úspěšně doletěli do Valencie. Sotva jsme opustili letadlo, měli jsme chuť vyhledat nejbližší spoj zpět do Prahy, nebo kamkoli jinam, protože na nás dolehlo, že se už každým okamžikem naživo seznámíme. A opravdu, sotva jsem vyšli, uviděli jsme skupinu dětí (?), jak drží obrovský plakát s nápisem “Vítejte” v češtině, španělštině a valencijštině. Pak se na nás španělská mládež, kde vypadali všichni na první pohled stejně - hlavně holky s dlouhými tmavými vlasy, výraznými brýlemi a malým vzrůstem - vrhla a následovalo dlouhé objímání a po španělsku líbání tváří. Poté si nás rozvezli domů a každý se sám domlouval, jak nejlépe uměl.

Na výměnném pobytu je nejlepší, že máte možnost si sami vyzkoušet, jak takoví Španělé žijí svůj každodenní život. Co obvykle snídají, obědvají a večeří, v kolik chodí a vracejí se z práce, jestli se přezouvají a další drobnosti, které dokreslují jejích charakteristiku. Všechny nás Španělé jako správní jižané překvapili svou otevřeností, milým přátelským přístupem a obrovskou starostlivostí, jelikož celý týden dělali, co mohli, abychom si Valencii co nejvíce užili.

A že město Valencie stojí za návštěvu, není pochyb, ale ještě předtím, než jsme do něj vyrazili, věnovali jsme jedno odpoledne prohlídce městeček Montserrat, Montroi a Real, která nám na dobu našeho pobytu poskytla zázemí. Tu jsme zakončili ochutnávkou typického valencijského nápoje horchata, ke kterému se přikusuje sladké pečivo fartons.

Ve městě Valencie si každý našel svoje, podívali jsme se jak na úchvatné historické centrum, kterým nás provedli španělští studenti, tak na moderní “Město umění a vědy” (Ciudad de las artes y las ciencias), které tvoří komplex opravdu velmi zajímavě architektonicky pojatých budov, které nemám slov, abych popsala. Snad jen jedině, abyste si něco představili, se stavby podobají Opeře v Sydney. Za zmínku stojí i park, ve kterém se “Město” nachází - byl vybudován ve vyschlém korytě řeky Turia, jež byla uměle odkloněna po velkých povodních ve Valencii. Docela chytré řešení, že? (Myslím ten park, i když odklonění řeky asi taky nebyl špatný nápad.) Samozřejmě jsme strávili i nějaký čas na pláži, protože co by to bylo za pobyt ve Španělsku, aniž bychom se podívali k moři?

K tomu jsme zamířili i jeden z dalších dnů, kdy si pro nás španělská strana připravila návštěvu Benidormu, údajně nejznámějšího turistického plážového města Španělska. Opravdu, turisté tam byli poskládáni jeden na druhým, ale i tak jsme si našli na pláži kousek místa pro sebe a někteří z nás si i zaplavali v azurově modré vodě Středozemního moře.

Naši pozornosti neunikla ani národní rezervace Albufera, kde jsme se projížděli na loďce po jezírku a pozorovali přírodu.

Na lodičky jsme se vydali i na závěr týdne, kdy nám naši noví kamarádi zajistili na odpoledne kajaky na krásné průzračné vodě i s možností koupání. A tak jsme strávili příjemné odpoledne, kdy nám sluníčko přálo a teploty šplhaly nad 25 stupňů. O to méně se nám líbil studený návrat do Čech.

Do pestrého programu patřil i den strávený s hostitelskými rodinami, kdy bylo samozřejmostí, abychom ochutnali typickou paellu, jejíž původ sahá právě do Valencie, na což jsou tam patřičně hrdí. V souvislostí s tím bych ráda řekla, že na jídlo jsme si rozhodně nikdo nemohl stěžovat. Ani přizpůsobit se španělským stravovacím návykům pro nás nebylo tak těžké, jako se obávám, že bude pro ně složité se přizpůsobit našim. Protože správný Španěl si dá malou snídani, později tzv. “almuerzo” neboli “předoběd”, pak velký oběd, odpoledne svačinu a kolem deváté, desáté si dají s radostí večeři.

Nezapomněli jsme se ani podívat do španělské školy, jak probíhá obvyklá výuka. Studenti českých škol, radujte se z každé hodiny, a když už ne z obsahu učiva, tak alespoň z toho, že trvá pouhých 45 minut. Kdybyste totiž žili ve Španělsku, strávili byste každým předmětem ještě 10 minut navíc, běžná španělská vyučovací hodina totiž dosahuje délky 55 minut. A že rozdílů ve výuce je tam jako máku, ale než bych se k nim vyjádřila, tak byste tento článek zřejmě nedočetli do konce, tak zůstaneme u tohoto českého pozitiva.

Beztak už můj výčet zážitků pomalu končí, ale ráda bych zmínila, i když se možná budu opakovat, jakou s námi měly hostitelské rodiny starost a péči, kolik s námi měly práce, ale ne jen ony, ale také celá španělská strana, která náš pobyt zajišťovala. Zdůraznila bych, s jakou vážností naši návštěvu brali a jak moc jim záleželo na tom, abychom byli spokojeni. A že se náš pobyt nedotkl jenom studentů a jejich rodin, ale také institutu IES ALCALANS, španělských profesorů a mnoha dalších. A také jak si libují ve svých fiestách neboli oslavách, a proto byla povinností závěrečná společná večeře a oslava, na kterou snad přišla celá tři městečka.

A úžasná je ta spousta nových lidí, které jsme poznali, úžasní jsou Španělé, kteří svou neuhasínající energií dokážou dobít ostatní i po náročném dni, úžasná je ta spousta autentických zážitků, které jsme si s sebou přivezli domů, a úžasné je, že jsme se dokázali domluvit a že už víme, jaké to tam u nich je. A o tohle jde, o tohle všechno přece hlavně jde, při výměnném pobytu. Proto jsme tam jeli. A slzy při loučení rozhodně nebyly výjimkou a dokazovaly, jak se to celé povedlo, a jak nám naši Španělé přirostli k srdci.

Mohla bych ze sebe chrlit další a další vjemy, ale myslím, že jste už všichni pochopili, jak moc se nám ve Španělsku líbilo a že to bylo jednoduše parádní. Nic naplat, museli jsme říct Adios, Hasta la vista a vrátit se domů. Naštěstí ani ve Frankfurtu cestou zpátky, kde jsme přestupovali, nikdo nezůstal, a tak jsme doma živí a zdraví.

Teď načerpáme energii a trochu si od věčně aktivních Španělů odpočineme, abychom byli schopni jim oplatit jejich snahu a úsilí a zajistit pro ně stejně bohatý program v Čechách, aby si odsud odvezli krásné a nezapomenutelné zážitky. A že už teď se strašně moc těšíme, až se znovu uvidíme, a že se vynasnažíme, aby to bylo co nejlepší, snad plyne z toho, že jsem toho o našem pobytu už tolik napsala, a to bych, věřte mi, mohla ještě pokračovat.

A závěrem bych ještě jednou chtěla poděkovat španělské straně, hlavně našim novým kamarádům a jejich rodinám. Gracias! Další díky putuje k vedení naší školy, která výměnu umožnila a k našemu druhému dozoru, Natálce Šímové. Ale největší dík zasluhuje naše paní profesorka, Magda Ošmerová, která si dala se zajišťováním a přípravou všeho ohromné množství práce a byla nám oporou, v čemkoli jsme potřebovali. Gracias! Gracias! Gracias!

Za všechny spokojené účastníky, Veronika Straková, 6A8