Navštívili jsme Interaktivní fyzikální laboratoř na MFF UK v Praze

přidáno: 2. 12. 2019 8:19, autor: správce webu   [ aktualizováno 2. 12. 2019 8:54 ]

V pátek 22. listopadu 2019 se septima A v doprovodu pí. prof. Šváchové a p. prof. Brabce zúčastnila exkurze na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Tamní pedagogové pro nás připravili dva zajímavé programy týkající se elektrostatického pole a magnetismu. V první části jsme v malých skupinkách zkoumali závislost kapacity kondenzátoru na vzdálenosti a velikosti desek, měřili intenzitu el. pole v různých vzdálenostech. Někteří z nás měli možnost vyrobit si vlastní obvod s LED diodou.

V programu „magnetismus“ nás překvapilo, jaké předměty z každodenního života přitáhne magnet (např. vypálená hlavička sirky, cornflake). Poté jsme si vyzkoušeli pokusy s magnety, nejvíce nás zaujal ferofluid (magnetická kapalina), gadolinium (prvek s Curieovou teplotou kolem 20 °C) a pokusy s magnetickou levitací. Probrali jsme magnetismus v praxi a vysvětlili si princip indukčního vařiče.

Dopoledne jsme si užili, ujasnili jsme si probírané učivo zábavnou formou. Děkujeme MATFYZu za zajímavý zážitek a paní profesorce Šváchové, že pro nás exkurzi zorganizovala.

Kateřina Skalová, studentka 7A8