Exkurze do Strojmetalu Kamenice

přidáno: 19. 12. 2019 22:37, autor: správce webu   [ aktualizováno 21. 12. 2019 0:50 ]

V pátek 6. 12. 2019 ráno jsme se sešli u Táborských kasáren, kde na nás už čekal objednaný autobus. S paní profesorkou Šváchovou a panem profesorem Brabcem jsme vyjeli směr Kamenice. Jako jedna třída a dva profesoři jsme zabrali sotva polovinu autobusu. Nejen díky tomuto komfortu u nás už od začátku panovala dobrá nálada.

Když jsme dorazili na místo, překvapilo nás, jak čistě areál Strojmetalu vypadá. Kde to šlo, byly travnaté ostrůvky s okrasnými kameny, tekl potok a z jedné strany všechno obepínala hradní zeď. Přivítal nás muž s mohutným zakrouceným knírem, nabídl kávu a občerstvení a usadil nás do nevelké místnosti. Tam za chvíli přišel sám ředitel společnosti, aby nám osobně řekl pár slov.

Vyprávěl nám o Strojmetalu od samotného zrodu až po současnost, o ekonomice i politice a dokonce i něco o sobě. Začínal v této firmě jako obyčejný dělník a postupně se vypracoval až na post ředitele, kde působí dodnes. Snažil se získat souhlas od památkářů, aby mohl zrekonstruovat zdevastovaný a nevyužívaný kamenický zámeček, který odkoupil, a v něm zřídit učiliště. Málokdo by uhodl, že už mu je sedmdesát osm let. Mluvil také o tom, že by s radostí podpořil studenty, kteří by chtěli v této firmě pracovat - od druhého ročníku vysoké školy by dokonce poskytl stipendium.