Dánský studentský orchestr Bigbandet Pianoforte

přidáno: 13. 4. 2018 3:38, autor: Jakub Malý   [ Aktualizováno 13. 4. 2018 3:38 uživatelem správce webu ]
Naše gymnázium se již po mnohé roky druží s dánskou státní školou ve městě Aabenraa. S tříletou pravidelností k nám vždy na jaře zavítá jejich studentský orchestr Bigbandet Pianoforte. Orchestr, který vznikl v roce 1988, již několik let vede Jacob Andersen, který s lehkostí jemu vlastní dokáže roztleskat, rozvlnit a rozezpívat publikum.

I letos dorazili v počtu 33 studentů a připravili velmi krásná vystoupení – nejprve dvě dopolední pro naše studenty a žáky ZŠ Dukelská, ve středu zahráli koncert v Červanech, který pořádala ZUŠ a jejich předskokany se stali ti nejmenší žáčci. Na závěr týdne pak opět v aule gymnázia odehráli koncert pro veřejnost. Všech vystoupení se v různém počtu zúčastnili i naši studenti, kteří doplnili řady saxofonistů (Ondřej Kubarič, Katka Skalová, Petr Jalovecký), přidali se i pro bigband netradiční nástroje jako klarinety (Petr Novák, Matěj Mordvanský) a příčné flétny (Monika Fialová, Tereza Feuersteinová a Eliška Náprstková) a také zaznělo pěvecké sólo v podání Kateřiny Žákové. Eliška si společně s Blankou Fejtkovou vyzkoušely i simultánní překlad v průběhu koncertů. Petr Tůma, Kryštof Popela, Petr Klauz a Alan Zawatsky pak provedli členy orchestru po Kutné Hoře, kterou kromě Prahy a Konopiště během svého týdenního pobytu v Čechách navštívili.

Dánové přivezli do Benešova nejen nádhernou hudbu ale také spousty pozitivní energie a dobré nálady. Již nyní se těšíme na jejich další návštěvu za tři roky.


Text: P. Šintalová Foto: V. Ziková


 

Comments