3.A jako „Sběratelé kostí“

přidáno: 13. 5. 2019 1:44, autor: Jakub Malý   [ Aktualizováno 13. 5. 2019 1:44 uživatelem správce webu ]

V úterý 30. 4. 2019 proběhla biologická exkurze v Hrdličkově muzeu člověka Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Žáci se seznámili jak s historií tohoto jedinečného muzea, tak i se dvěma vybranými programy (Evoluce člověka a Sběratelé kostí).

Program Evoluce člověka – Cesty lidí  byl interaktivně upravený program doprovázený výkladem. Žáci měli možnost srovnávat konkrétní hmatatelné kosterní nálezy a zároveň společně polemizovat, jak to vlastně s evolucí člověka bylo. Pracovali s pojmovou mapou a nechybělo ani závěrečné shrnutí spojené s prohlídkou muzea.

Workshop Sběratelé kostí byl pro žáky velmi zajímavý a vedla jej zkušená antropoložka Mgr. Zuzana Imryšková. Opět se jednalo o program, kde  hlavními aktéry byli žáci. Nejdříve museli sami složit celou kostru člověka a zároveň pak na ni určit pohlaví, přibližný věk a příčinu smrti. Vše bylo na forenzní bázi, což je pro ně velmi atraktivní téma. V závěru měli žáci možnost nahlédnout do sbírky kostí, na kterých jsou patrné nálezy zlomenin, artrózy, rakoviny či syfilis.

Děkuji celé 3.A za aktivní přístup a položení se do role forenzního detektiva.

Fotogalerie: https://photos.app.goo.gl/yRYPYXpWhVX7NScLA

Mgr. Eliška Růžičková

Comments