Aktuálně - co bylo

Zvítězili jsme v krajském kole FO

přidáno: 29. 6. 2020 1:22, autor: správce webu   [ aktualizováno 15. 9. 2020 23:36 ]

I v letošním školním roce se zúčastnili někteří studenti naší školy Fyzikální olympiády, jejíž krajské kolo se konalo 27. května od 9 do 13 hodin. Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace probíhalo on-line formou a všichni žáci kategorie B, C a D řešili stejné úlohy.

V kategorii B (studenti předmaturitního ročníku střední školy) nás reprezentoval Petr Herold ze septimy A a obsadil krásné 4. místo. V kategorii C (studenti druhého ročníku střední školy) nás reprezentovali Ondřej Dolejš, Jakub Pelc, Standa Sadílek a Jonáš Vacek ze sexty A. Jonáš Vacek skončil na 7. místě, Standa Sadílek a Ondřej Dolejš na 4. až 5. místě a Jakub Pelc se ziskem 24 bodů ve své kategorii zvítězil.

Všem zúčastněným gratulujeme k výborným výsledkům a věříme, že příští školní rok se soutěže znovu zúčastní a umístí se ještě lépe :-)

Mgr. Petr Brabec

FYZIKÁLNÍ OLYMPIÁDA

OFICIÁLNÍ VÝSLEDKY KRAJSKÉHO KOLA

ZADÁNÍ ÚLOH KRAJSKÉHO KOLA

ŘEŠENÍ JEDNOTLIVÝCH ÚLOH


Výsledky školního kola Konverzační soutěže v ruském jazyce

přidáno: 2. 3. 2020 5:33, autor: správce webu   [ aktualizováno 2. 3. 2020 5:40 ]

Ve čtvrtek 27. února 2020 se konalo na Gymnáziu Benešov školní kolo Konverzační soutěže v ruském jazyce. V kategorii SŠ I zvítězila Adéla Nulíčková z 2.B, na druhém až třetím místě se umístily Kollárová Sabina a Doležalová Vanda také z 2.B. V kategorii SŠ II. zvítězila Kateřina Černá ze 3.A, na druhém místě se umístil Matěj Skalický ze 4.A a třetí místo obsadila Veronika Štětinová ze 3.A.

Všem zúčastněným děkujeme za předvedené výkony a vítězkám držíme palce v krajském kole.

Oficiální výsledky naleznete v příloze stránky.

Mgr. Vlasta Vidrnová, Mgr. Hana Králová, Mgr. Irína Beznosová organizátorky soutěže

Výsledky školního kola recitačních soutěží

přidáno: 2. 3. 2020 4:12, autor: správce webu   [ aktualizováno 2. 3. 2020 5:18 ]

V úterý 25. února 2020 proběhlo na Gymnáziu Benešov školní kolo recitačních soutěží Dětská scéna a Wolkerův Prostějov.  V I. kategorii (15 až 17 let) zvítězila Eliška Krejbichová z kvinty, ve II. kategorii (18 až 20 let) zvítězila Michaela Macourková ze septimy A. V nižším gymnáziu (III. kategorie - prima a sekunda) zvítězila Lucie Pelikánová z primy a ve IV. kategorii (tercie a kvarta) Kateřina Srbová z kvarty.

Oficiální výsledky naleznete v příloze stránky.

Všem jmenovaným děkujeme za předvedené výkony a držíme palce v krajském kole.

Mgr. Vlasta Vidrnová a Mgr. Zdeněk Dvořák organizátoři soutěže

Blazing a Trail

přidáno: 21. 2. 2020 5:11, autor: Jakub Malý   [ aktualizováno 21. 2. 2020 5:16 ]

Prošlapat někomu cestičku - tak by se volně dal přeložit výraz „Blazing a Trail“ - název výstavy představující irské ženy, které rozesety po celém světě byly průkopnicemi v rozličných oborech od sportu, přes architekturu, biologii, balet či programování a dobročinnosti. Stručné ale výstižné texty popisující životní příběhy žen jsou doplněny originálními ilustracemi a černobílými fotografiemi.

Výstava, kterou našemu gymnáziu laskavě zapůjčilo velvyslanectví Irska, instalovala letošní oktáva v prostorách studentského klubu. Slavnostně byla otevřena za přítomnosti kulturní atašé irské ambasády paní Michaely Mairichové, které patří velký dík.

Zábavnou a netradiční formou se studenti seznamují v hodinách angličtiny s osudy významných irských žen a mají tak možnost procvičovat čtenářskou gramotnost a obohatit svou slovní zásobu nad rámec standardní výuky.

Mgr. Pavla Šintalová

 
 
 
 


Studenti si vyzkoušeli řídit domácnost

přidáno: 20. 2. 2020 12:42, autor: správce webu   [ aktualizováno 20. 2. 2020 12:52 ]

Ve středu 29. ledna 2020 si studenti semináře Finanční matematika vyzkoušeli, jak se tvoří rodinný rozpočet a hospodaří se s ním. Žáci se rozdělili do týmů a společně prožili fiktivních 30 let ekonomického života. Na každou „rodinu“ čekala spousta životních překážek, a jen ti nejlepší si poradili s pořízením vlastního bydlení a zajištěním se na stáří.Skutečným vítězem byla fiktivní rodina Lopatů, kteří pod vedením Filipa Bubly dokázali za tuto dobu naspořit téměř 4,5 miliónů korun. Všichni jsme si odnesli důležité poznatky, jak se v budoucnu správně finančně rozhodovat.

Akci zajistilo ABC finančního vzdělávání.

Mgr. Jana Šváchová

Byli jsme na FYZIKLÁNÍ 2020

přidáno: 14. 2. 2020 7:34, autor: správce webu   [ aktualizováno 14. 2. 2020 7:45 ]

V pátek 14. února 2020 (o jarních prázdninách!) se konala od 9 hodin v TOP HOTELU Praha mezinárodní týmová soutěž v řešení fyzikálních úloh a příkladů s názvem FYZIKLÁNÍ 2020. Akci pořádá již čtrnáctým rokem FyKoS z MFF UK v Praze a letos se akce zúčastnilo 201 týmů, 974 soutěžících ze 6 států.

Gymnázium Benešov mělo na soutěži jedno družstvo ve složení Jakub Pelc, Stanislav Sadílek, Jonáš Vacek, Ondřej Dolejš (všichni sexta A) a Štěpán Vácha (sexta B). Ve své kategorii 2. ročníků obsadilo z 80 družstev krásné 24. místo. V celkovém pořadí (v konkurenci starších ttřetích ročníků a maturantů) jsme se umístili na 94. místě z 201 přihlášených týmů. Gratulujeme a doufáme, že příští rok se umístíme ještě výš.

Mgr. Petr Brabec

Ukázka řešených úloh


Matematický seminář vyrazil na VŠE

přidáno: 27. 1. 2020 2:28, autor: správce webu   [ aktualizováno 27. 1. 2020 4:22 ]

Osmnáctého prosince uspořádali vyučující matematiky pro studenty čtvrtých ročníků a oktáv výjezd na Fakultu informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické. Několik vyučujících fakulty – včetně jejího děkana Jakuba Fischera – připravilo pro gymnazisty řadu přednášek, které byly tematicky rozděleny tak, aby si na své přišli pokud možno všichni – jak matematičtí nadšenci, tak i ti, kteří by jeden z posledních předvánočních dní raději strávili úplně jinde.

Kdo zvolil cestu méně matematickou, vyslechl například přednášku o vývoji české populace za posledních sto let (a jaké výzvy společnost v souvislosti s tímto vývojem čekají) nebo o české ekonomice a ekonomických pojmech, které se nás nejvíc týkají. Kdo se rozhodl pro více matematiky, nahlédl do tajuplných procesů probíhajících v pojišťovnictví a doslechl se mnoho zajímavého o pravděpodobnosti. (Víte například, jaká je pravděpodobnost, že z padesáti lidí na večírku budou mít alespoň dva narozeniny v tentýž den? Možná byste byli překvapeni!)Ohlédnutí za Vánočním koncertem studentů Gymnázia Benešov

přidáno: 7. 1. 2020 7:50, autor: správce webu   [ aktualizováno 7. 1. 2020 8:00 ]Zaplněná Sukova síň benešovského gymnázia se večer 17. 12. 2019 rozezněla tóny vánočního koncertu, který již tradičně přilákal mnoho diváků. V první části programu si mohli hosté poslechnout Beethovenovu Měsíční sonátu, Dvořákovu Humoresku v úpravě pro příčnou flétnu s klavírním doprovodem, Maláskovu romantickou Baladu pro Adélku či Duetto C. Stamitze v podání dvou výborných flétnistek ze 4. ročníku. Tyto a další skvosty z oblasti klasické hudby vystřídaly vkusné interpretace známých populárních skladeb. Nechyběly zde písně americké zpěvačky Pink, jazzová skladba Feeling Good a California Dreamin´ od vokální skupiny Mamas and Papas. Studenti V. Polák a M. Jehlička předvedli ukázky z vlastní tvorby.

Přestávku mohli návštěvníci využít k procházce po vánočně vyzdobených chodbách školy, konverzaci a občerstvení. Zároveň měli možnost zakoupit si originální přáníčka, vyrobená výtvarnicí R. Šupkovou, či perníčky, které upekla a v duchu 30. výročí sametové revoluce ozdobila P. Šintalová.

Druhá část programu byla nabita interpretacemi skladeb s vánoční tematikou. Hudební soubory tříd nižšího i vyššího gymnázia zazpívaly a zahrály anglické, americké, ale i české písně. Publikum odměňovalo velkým potleskem koledy O Holy Night, Tisíc andělů, All I Want for Christmas, Snow is Falling, Bílé Vánoce či Modlitbu O. Gregora Brzobohatého. Jelikož na vánočním koncertu nesmí chybět klasické české koledy, sestavily K. Hašková a D. Jelínková pásmo několika písní, které v závěru večera společně zazpívali všichni vystupující.

Studenti a učitelé Gymnázia Benešov připravovali koncert několik týdnů a velmi intenzivně. Bylo zajímavé pozorovat, jak děti spolupracují v rámci menších hudebních uskupení a kolektivů, ale zároveň se nebrání přijmout mezi sebe i někoho mladšího či staršího. Jejich nadšení a vzájemná podpora během přípravy i produkce koncertu byly opravdu nadstandardní a krásné!

Mgr. Klára Hašková

V kategorii středních škol jsme v šachu na 4. místě v kraji

přidáno: 5. 1. 2020 5:21, autor: správce webu   [ aktualizováno 5. 1. 2020 5:32 ]

Po vítězství v regionálním kole jsme postoupili do kola krajského, které se konalo 17. prosince 2019 v Neratovicích. Gymnázium Benešov reprezentovalo družstvo ve složení David Zvolenský (3A), Adam Knespl (3A), Vojtěch Štěpán (kvinta), Otto Fischer (2A) a Josefína Budková (prima).

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol a ještě před posledním kolem jsme mohli pomýšlet na místo na stupních vítězů. Nakonec jsme obsadili konečné 4. místo za Gymnáziem Palackého z Mladé Boleslavi, Gymnáziem Říčany a Gymnáziem Mělník.Oficiální výsledky turnaje


Exkurze do Strojmetalu Kamenice

přidáno: 19. 12. 2019 22:37, autor: správce webu   [ aktualizováno 21. 12. 2019 0:50 ]

V pátek 6. 12. 2019 ráno jsme se sešli u Táborských kasáren, kde na nás už čekal objednaný autobus. S paní profesorkou Šváchovou a panem profesorem Brabcem jsme vyjeli směr Kamenice. Jako jedna třída a dva profesoři jsme zabrali sotva polovinu autobusu. Nejen díky tomuto komfortu u nás už od začátku panovala dobrá nálada.

Když jsme dorazili na místo, překvapilo nás, jak čistě areál Strojmetalu vypadá. Kde to šlo, byly travnaté ostrůvky s okrasnými kameny, tekl potok a z jedné strany všechno obepínala hradní zeď. Přivítal nás muž s mohutným zakrouceným knírem, nabídl kávu a občerstvení a usadil nás do nevelké místnosti. Tam za chvíli přišel sám ředitel společnosti, aby nám osobně řekl pár slov.

Vyprávěl nám o Strojmetalu od samotného zrodu až po současnost, o ekonomice i politice a dokonce i něco o sobě. Začínal v této firmě jako obyčejný dělník a postupně se vypracoval až na post ředitele, kde působí dodnes. Snažil se získat souhlas od památkářů, aby mohl zrekonstruovat zdevastovaný a nevyužívaný kamenický zámeček, který odkoupil, a v něm zřídit učiliště. Málokdo by uhodl, že už mu je sedmdesát osm let. Mluvil také o tom, že by s radostí podpořil studenty, kteří by chtěli v této firmě pracovat - od druhého ročníku vysoké školy by dokonce poskytl stipendium.


1-10 of 162