Aktuálně - co bylo

Ohlédnutí za Vánočním koncertem studentů Gymnázia Benešov

přidáno: 7. 1. 2020 7:50, autor: správce webu   [ aktualizováno 7. 1. 2020 8:00 ]Zaplněná Sukova síň benešovského gymnázia se večer 17. 12. 2019 rozezněla tóny vánočního koncertu, který již tradičně přilákal mnoho diváků. V první části programu si mohli hosté poslechnout Beethovenovu Měsíční sonátu, Dvořákovu Humoresku v úpravě pro příčnou flétnu s klavírním doprovodem, Maláskovu romantickou Baladu pro Adélku či Duetto C. Stamitze v podání dvou výborných flétnistek ze 4. ročníku. Tyto a další skvosty z oblasti klasické hudby vystřídaly vkusné interpretace známých populárních skladeb. Nechyběly zde písně americké zpěvačky Pink, jazzová skladba Feeling Good a California Dreamin´ od vokální skupiny Mamas and Papas. Studenti V. Polák a M. Jehlička předvedli ukázky z vlastní tvorby.

Přestávku mohli návštěvníci využít k procházce po vánočně vyzdobených chodbách školy, konverzaci a občerstvení. Zároveň měli možnost zakoupit si originální přáníčka, vyrobená výtvarnicí R. Šupkovou, či perníčky, které upekla a v duchu 30. výročí sametové revoluce ozdobila P. Šintalová.

Druhá část programu byla nabita interpretacemi skladeb s vánoční tematikou. Hudební soubory tříd nižšího i vyššího gymnázia zazpívaly a zahrály anglické, americké, ale i české písně. Publikum odměňovalo velkým potleskem koledy O Holy Night, Tisíc andělů, All I Want for Christmas, Snow is Falling, Bílé Vánoce či Modlitbu O. Gregora Brzobohatého. Jelikož na vánočním koncertu nesmí chybět klasické české koledy, sestavily K. Hašková a D. Jelínková pásmo několika písní, které v závěru večera společně zazpívali všichni vystupující.

Studenti a učitelé Gymnázia Benešov připravovali koncert několik týdnů a velmi intenzivně. Bylo zajímavé pozorovat, jak děti spolupracují v rámci menších hudebních uskupení a kolektivů, ale zároveň se nebrání přijmout mezi sebe i někoho mladšího či staršího. Jejich nadšení a vzájemná podpora během přípravy i produkce koncertu byly opravdu nadstandardní a krásné!

Mgr. Klára Hašková

V kategorii středních škol jsme v šachu na 4. místě v kraji

přidáno: 5. 1. 2020 5:21, autor: správce webu   [ aktualizováno 5. 1. 2020 5:32 ]

Po vítězství v regionálním kole jsme postoupili do kola krajského, které se konalo 17. prosince 2019 v Neratovicích. Gymnázium Benešov reprezentovalo družstvo ve složení David Zvolenský (3A), Adam Knespl (3A), Vojtěch Štěpán (kvinta), Otto Fischer (2A) a Josefína Budková (prima).

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol a ještě před posledním kolem jsme mohli pomýšlet na místo na stupních vítězů. Nakonec jsme obsadili konečné 4. místo za Gymnáziem Palackého z Mladé Boleslavi, Gymnáziem Říčany a Gymnáziem Mělník.Oficiální výsledky turnaje


Exkurze do Strojmetalu Kamenice

přidáno: 19. 12. 2019 22:37, autor: správce webu   [ aktualizováno 21. 12. 2019 0:50 ]

V pátek 6. 12. 2019 ráno jsme se sešli u Táborských kasáren, kde na nás už čekal objednaný autobus. S paní profesorkou Šváchovou a panem profesorem Brabcem jsme vyjeli směr Kamenice. Jako jedna třída a dva profesoři jsme zabrali sotva polovinu autobusu. Nejen díky tomuto komfortu u nás už od začátku panovala dobrá nálada.

Když jsme dorazili na místo, překvapilo nás, jak čistě areál Strojmetalu vypadá. Kde to šlo, byly travnaté ostrůvky s okrasnými kameny, tekl potok a z jedné strany všechno obepínala hradní zeď. Přivítal nás muž s mohutným zakrouceným knírem, nabídl kávu a občerstvení a usadil nás do nevelké místnosti. Tam za chvíli přišel sám ředitel společnosti, aby nám osobně řekl pár slov.

Vyprávěl nám o Strojmetalu od samotného zrodu až po současnost, o ekonomice i politice a dokonce i něco o sobě. Začínal v této firmě jako obyčejný dělník a postupně se vypracoval až na post ředitele, kde působí dodnes. Snažil se získat souhlas od památkářů, aby mohl zrekonstruovat zdevastovaný a nevyužívaný kamenický zámeček, který odkoupil, a v něm zřídit učiliště. Málokdo by uhodl, že už mu je sedmdesát osm let. Mluvil také o tom, že by s radostí podpořil studenty, kteří by chtěli v této firmě pracovat - od druhého ročníku vysoké školy by dokonce poskytl stipendium.


Florbalisté VG postupují do krajského kola

přidáno: 4. 12. 2019 2:03, autor: Jakub Malý

Florbalisté VG potvrdili své ambice a postupují do krajského kola. Podrobnosti v sekci TV

Navštívili jsme Interaktivní fyzikální laboratoř na MFF UK v Praze

přidáno: 2. 12. 2019 8:19, autor: správce webu   [ aktualizováno 2. 12. 2019 8:54 ]

V pátek 22. listopadu 2019 se septima A v doprovodu pí. prof. Šváchové a p. prof. Brabce zúčastnila exkurze na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Tamní pedagogové pro nás připravili dva zajímavé programy týkající se elektrostatického pole a magnetismu. V první části jsme v malých skupinkách zkoumali závislost kapacity kondenzátoru na vzdálenosti a velikosti desek, měřili intenzitu el. pole v různých vzdálenostech. Někteří z nás měli možnost vyrobit si vlastní obvod s LED diodou.

V programu „magnetismus“ nás překvapilo, jaké předměty z každodenního života přitáhne magnet (např. vypálená hlavička sirky, cornflake). Poté jsme si vyzkoušeli pokusy s magnety, nejvíce nás zaujal ferofluid (magnetická kapalina), gadolinium (prvek s Curieovou teplotou kolem 20 °C) a pokusy s magnetickou levitací. Probrali jsme magnetismus v praxi a vysvětlili si princip indukčního vařiče.

Dopoledne jsme si užili, ujasnili jsme si probírané učivo zábavnou formou. Děkujeme MATFYZu za zajímavý zážitek a paní profesorce Šváchové, že pro nás exkurzi zorganizovala.

Kateřina Skalová, studentka 7A8
Tři družstva Gymnázia Benešov na ROBOSOUTĚŽI 2019

přidáno: 30. 11. 2019 12:01, autor: správce webu   [ aktualizováno 4. 12. 2019 9:08 ]

V pátek 22. listopadu 2019 se konalo v Praze na FEL ČVUT 4. kolo soutěže v konstrukci a programování robota ze stavebnice Lego Mindstorms. Tentokrát nás reprezentovali tři týmy sestavené ze studentů 4.B a 4.A (Petr Novák, Luděk Procházka), 4.A a 3.B (Jan Škoula, Jakub Škoula, Tomáš Kušnirák) a sexty B (Jáchym Povolný, Matěj Švarc). V bojovném klání se nakonec nejlépe umístili studenti sexty B, kteří skončili na krásném 13. místě. 

Všem účastníkům blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy. 

Mgr. Petr Brabec


Výsledky - tabulka, pavouk

Několik fotografií z akce


Luděk a Petr


Jáchym a Matěj


Honza, Kuba a Tomáš


Čtyři družstva Gymnázia Benešov na FYZIKLÁNÍ ONLINE 2019

přidáno: 30. 11. 2019 6:19, autor: správce webu   [ aktualizováno 1. 12. 2019 5:06 ]

I tento rok se studenti naší školy zúčastn ili mezinárodní soutěže v řešení fyzikálních úloh FYZIKLÁNÍ ONLINE, která se konala ve středu 27. listopadu od 17 do 20 hodin. Tentokrát nás reprezentovala družstva 2.B (Babiš, Slezáková, Sýkora), sexty A (Dolejš, Jůza, Pelc, Sadílek, Vacek), septimy A (Douša, Dřízal, Herold, Volf, Tretera) a tým složený z bývalých absolventů školy (Jůza, Matuštík, Vaněček, Cháb).

Všem zúčastněným děkujeme za reprezentaci školy a věříme, že příští rok se zúčastníme v ještě větším zastoupení a dosáhneme ještě lepších výsledků.

Mgr. Petr Brabec


Ukázka řešených úloh

Krajské kolo v basketbale chlapců a dívek

přidáno: 22. 11. 2019 5:17, autor: Jakub Malý   [ aktualizováno 2. 12. 2019 5:32 ]

Studentky GBN se staly krajskými přebornicemi. Studenti GBN vybojovali v krajském finále 5. místo. Podrobnosti v sekci TV.

GBN na Velvyslanectví Irska

přidáno: 11. 11. 2019 7:19, autor: Jakub Malý

V úterý 22.10. jsme spojili návštěvu divadelního představení s návštěvou irské ambasády.

Byli jsme přivítáni milou zaměstnankyní ambasády, která nás uvedla do místnosti, v níž jsme se měli setkat s paní velvyslankyní. Nejprve jsme ale byli podrobeni krátkému testu našich znalostí o Irsku, jehož nejúspěšnější řešitelé byli po jeho vyhodnocení symbolicky odměněni. Poté do místnosti přišla paní velvyslankyně Cliona Manahan se svou asistentkou. Dozvěděli jsme se, že paní velvyslankyně je v České republice teprve krátce a s českým jazykem se teprve sžívá. Paní velvyslankyně nám povídala o funkcích ambasád a důležitosti mezinárodní spolupráce ve všech okruzích. Mluvila například o vědě, kultuře, lidských právech a spolupráci v rámci OSN. Poté jsme měli možnost položit různé dotazy a promluvit si s paní velvyslankyní i její asistentkou, která se angažuje v programu Erasmus. Návštěvu jsme zakončili malým občerstvením a společnou fotografií.

Se spolužáky jsme se shodli na tom, že to byla velice zajímavá, přínosná a příjemná zkušenost.

                                                                                                                                                                    David Zvolenský, 3.A


Pohled Irské ambasády si můžete přečíst na následujícím odkazu:

https://www.dfa.ie/irish-embassy/czech-republic/news-and-events/latestnews/students-from-the-gymnazium-beneov-at-the-embassy.htmlSbírka "Kola pro Afriku"

přidáno: 8. 11. 2019 5:57, autor: Jakub Malý

Děkujeme všem, kteří se zapojili do sbírky Kola pro Afriku.


1-10 of 155